- Back dimensions: W440 x H510mm
- Seat dimensions: W480 x D460mm
- Seat height: 460mm-590mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Seat height and back adjustment
- Recommended usage times of 8 hours
- Permanent contact back for better support
- Maximum sitter weight of 18 stone
- Five star base with casters
- Additional arms and bases available
<
>
Arista Aire High Back Operator Chair 700x700x970-1100mm Charcoal KF03457
43 Stock Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Charcoal |
| Back Width | 445mm |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Back |
| Back Height | 510mm |
| Country of Origin | Mixed |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Manufacturer | TC Group |
| Weight | 12kg |
| With Arms | No Arms - Arms Available |
| Seat Depth | 460mm |
| Seat Height | 460-585mm |
| Seat Width | 490mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Arista |
| Type | Office Chairs |
Description
Designed with a recommended usage time of 8 hours, the Arista Concept High Back Permanent Contact Operator Chair keeps you comfortable and supported throughout your working day. The back tilt, combined with gas seat height adjustment, allows you to change the position of this chair to suit your posture and comfort preferences, keeping you relaxed and at ease. This pack contains 1 charcoal chair.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
