15% Off
‹ Prev
Next ›
3M Black Privacy Filter For Desktops 19In Standard 5:4 PF190C4B
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- A reversible solution, 3M™ Privacy Filters offer a glossy option and a matte option that help reduce glare and fingerprints.
- 100% hand inspected for quality assurance.
£202.79
RRP: £238.58
Inc. VAT £243.35
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Maximum screen size | 48.3 cm (19") |
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 377 x 302 mm |
| Display diagonal (metric) | 48.2 cm |
| Filter colour | Black |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Product colour | Black |
| Display filter features | Anti-glare |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 5 |
| Scratch-resistant | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch-resistant |
| Limits viewing angle | 60° |
| Easy to clean | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Screen format | Widescreen |
| Country of origin | United States |
| Easy to apply | Yes |
| Durable screen protection? | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | No |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Easy to remove | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Compatibility | Dell P1901FP; LG L1953S; Samsung SyncMaster 913N; Samsung SyncMaster 932MP; LG 19HK312C; Dell 198FPf; HP EliteDisplay E190I; LG Flatron L1942P; HP L1902; Samsung SyncMaster 940UX; HP L1910; HP L1925; Dell 1908FPb; Dell P1917S; Lenovo ThinkVision L1900PA; Lenovo ThinkVision L191; ViewSonic VG910s; Samsung SyncMaster 943BW; Lenovo ThinkVision L193p; Dell P1914S |
| Width | 377 mm |
| Height | 302 mm |
| Weight | 73 g |
| Package width | 470 mm |
| Package depth | 5 mm |
| Package height | 343 mm |
| Package weight | 301 g |
| Anti-reflective | Yes |
| Special features | Compatible For Device With Raized Bezel |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Pallet net height | 121.9 cm |
| Pallet net length | 121.9 cm |
| Pallet net width | 106.7 cm |
| Pallet net weight | 58.8 kg |
| Pallet weight (EU) | 323.9 kg |
| Products per pallet (EU) | 805 pc(s) |
Product Information
| Brand | 3M DISPLAY MATERIALS AND SYSTE |
| Type | Accessories |
Description
Achieve world-class privacy with 3M™ Privacy Filters, the leading name in screen solutions. Offers exceptional clarity and security while protecting screens from hazards without affecting performance. Make 3M your first line of defense against visual hackers, damage, glare, and more—at home, in the office, and everywhere you work.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.